Európa vezetheti az ipari IoT-t

Európa vezetheti az ipari IoT-t

Európa vezetheti az ipari IoT-t

gyártás

2 perc

Úgy tűnhet, hogy az előállítás teljesen Ázsiába tolódott, az új találmányok pedig mintha csak Kínából és az Egyesült Államokból érkeznének. Németország és Finnország azonban jó példát mutathatnak, hogy az ipari IoT területén Európa legyen a nagyhatalom.

Alig tíz évvel ezelőtt Európa még világvezetőnek számított a telekommunikációs piacon. Az olyan hatalmas vállalatok, mint a Nokia és a mögötte álló állami támogatás, valamint sok más mellett az európai mérnökök segítettek ebben. Időközben a Nokia mobilos üzletágát ugyan eladták, de a lehetőség még mindig nyitva áll az európai kontinens számára. Sampo Hämäläinen, a TechCrunch egyik újságírója összefoglalta, hogy szerinte hogyan is valósulhat meg az európai előretörés.

Industrie 4.0

Az Ipar 4.0 egy német elképzelés arról, miként szerezhetnék vissza a termelést az európai országok Ázsiától, hogy a termékeket a saját hozzáadott értékükkel együtt állíthassák elő. Olyan rendszerekről van szó, amelyek a számítási feladatokat integrálják a fizikai folyamatokba, így létrejöhet az Ipari Internet rendszere, ahogy a General Electric néhány éve elnevezte ezt a fejlesztési területet.

A hierarchikus automatizálás helyett decentralizált, önszervező hálózatokra van szükség, amelyek lehetővé tehetik a gyártósorok teljes testreszabását. Az automatizált gyárak és a robotika használatán túl az olcsó szenzorok és az internetre csatlakozás lehetővé teszik a többi között a távoli diagnosztikát vagy a prediktív karbantartást is.

Több mint szenzorok

A Hannover Messe 2015 kiállításon – amely az egyik legnagyobb ipari konferencián számít – a cégvezetők már úgy beszéltek az Industrie 4.0-ról és az IoT-ről mintha mindenhol használatban lenne. Úgy tűnt, mintha elég lenne néhány szenzor, és az adott termék máris a Dolgok Internetéhez csatlakozik.

Ez azonban korántsem ilyen egyszerű, ahogy Tim O’Reilly, az O'Reilly Media CEO-ja is megfogalmazta: az Internet of Things nem csupán szenzorokból, kütyükből és világhálóra csatlakoztatott eszközökből áll, hanem rendszerszintű átalakításokat von magával.